Tess z rodu D'Urbervillů

Podle oceňové novely britského spisovatele Thomase Hardyho /*1840 - +1928/ byl příběh o chudé venkovské dívce Tess Durbeyfieldové natočen filmaři už několikrát. Toto je zatím sedmá nejnovější verze, kterou režisér David Blair natáčel v měsících březnu až červnu 2008 na různých lokacích Anglie. Hlavními postavami tohoto dramatu se špatným koncem je již zmiňovaná Tess - nevinná, ale rázná dívka a nejstarší dcera chudé, venkovské viktoriánské rodiny. Tess je citlivá, loajální a laskavá a pokusí se udělat nejlepší pro její jedinou lásku. Alec D'Urberville je nejstarší zlotřilý syn ze šlechtické rodiny D'Urbervillů, je sice hezký, ale sobecký a manipulativní. Angel Clare je oproti Alecovi pravý opak, je to inteligentní a laskavý syn zdejšího kazatele.

4- dílná minisérie Tess of the d'Urbervilles britské stanice BBC1 se natáčela na jaře 2008 v lokacích Somersetu, Wiltshiru, Gloucestershire a Dorsetu. Premiéra byla v UK 14.9.2008.

Příběh Tess Durbeyfieldové /zde ji hraje Gemma Arterton/, chudé venkovské dívky, jejíž opilý otec jednoho dne shledá, že mají příbuzné ze šlechtických kruhů. Zdá se, že Tess mine nešťasný osud a věci se dávají rychle do pohybu. Tess je zaměstnána u jejích ušlechtilých příbuzných - u rodiny d'Urbervillů, ale vše má svůj rub i líc. Jejich nejstarší syn Alec /Hans Matheson/ je zlotřilý, vypočítavý sobec sice s přitažlivým zevnějškem, ale o to horší duší. Od první chvíle kdy Tess spatří, je jí doslova posedlý. Docela tragicky skončí den, kdy Alec jde do práce do domova jeho rodiny v The Slopes, kde je i Tess, která podlehne jeho zdánlivému kouzlu a velkorysosti, Alec ji tam svede a znásilní - bohužel s následky. Tess se o něco později znovu setkává s Angelem Clarem /Eddie Redmayne/ synem zdejšího kazatele , který je pravým opakem Aleca. Ti dva se do sebe zamilují, ale bohužel osud jejich lásce není příliš dlouho nakloněn. Na scéně se totiž znovu objeví Alec, který Tess neustále pronásleduje. Bohužel vyplyne na povrch i Tessiina minulost, což pro vztah s Angelem má fatální důsledky. Angel i Tess musí oba najít schopnost odpouštět, ale i tak jejich příběh spěje k tragickému konci.

Motto: Příběh chudé venkovské dívky Tess, jejíž rodina shledá, že mají příbuzné mezi šlechtici.
Délka: 60 min
Země: USA, Velká Británie , 2008

244 hlasů